Freddie Highmore: "Když vám je osmnáct, tak už nemůžete hrát dítě"

21. ledna 2011 v 18:45 | Eve |  Rozhovory
Překládala jsem první půlku sama, tak některé věty nedávají smysl. To nevim, proč ten novinář používá tolik odborných výrazů - kdo se s tím má překládat? Takže trochu volnější překlad mno.. :D Ale s tou druhou polovinou mi pomáhal jistý kluk. Díky Pepku!

(Edit: Tak Danny taky pomáhala - Pepek to přeložil ve smylu, co nám chtěl Freddie říct, já to řekla Danny a on/ona to přeložila do smysluplné a spisovné češtiny, Rodinka zatím otravovala, ať už toho necháme, ale děkuji svým spolužkům za pomoc! :))

V tomto rozhovoru padali hezké hlášky a Freddie lhal, jako když tiskne - to mu tak budu věřit, že s hrál na pláži s Danielem Radcliffem :D
Jinak je to celkem dlouhý článek, něco jako životopis, ale dozvídáme se spoustu věcí o jeho rodině, jeho osobnosti a tak... :)
_____________________________________________________________

Johhny Depp ho miluje, ale Freddie Highmore si stále není jistý herectvím. S BBC trhákem na cestě radí Geradu Gilbertovi, jak se vyhnout tomu, aby se stal další nešťastnou dětskou hvězdou.

Show business je nechvalně známý mnoha dětskými hvězdami, které skončí špatně. Přechod z roztomilé tvářičky a flekatého teenagera a dál je jen zřídkakdy jednoduchý, ale pro Macualyho Culkina a Lindsay Lohan, tohoto světa, (jejich roztomilost zvýšili a dali do bezpočpu kin) rostoucí bolest může vést k značnému "vykolejenému" chování k veřejnosti.

Častější, než ty rychlé jízdy do ústavu či vězení, jsou však dětské hvězdy, které tiše zmizí hned jakmile přijde dospělost. Nekonečné titulky článků "Kde jsou teď?" -  Fred Savages, Mark Lesters a Peter Ostrums. Peter Ostrum? Jako chlapec hrál v roce 1971 Karlíka Bucketa ve filmu Willy Wonka & továrna na čokoládu, ale nyní je úspěšný veterinář koní, který pracuje ve státě New York.

Ostrum je obzvlášť důležitý pro 18 letého herce, kterého právě poznávám, Freddieho Highmora, jehož herecký zlom nastal ve 12 letech, v životopisném filmu J. M. Barrieho Hledání Země Nezemě, po boku Johnnyho Deppa. Také si zahrál Karlíka Bucketa v roce 2005 ve verzi Tima Burtona klasické pohádky pro děti Roalda Dahla.
JEAN GOLDSMITH
Highmore si vedl dost dobře - na A - na to, aby si získal místo na Cambridge. V současné době se blíží ke konci svého prvního období studování španělštiny a arabštiny na Emmanuelské koleji.

"Když vám je 18, tak už nemůžete hrát dítě z Hledání Země Nezemě," to je podle Highmora rozumné zhodnocení jeho situace."Lidé mají různá očekávání, když jste mladší - je to méně o vžití se do postavy; oni chtějí přirozenou věc. A chtějí jenom, abyste byli schopni každý den zesílit a pracovat. Mají strašný strach z 10 nebo 11 letých dětí, které budou říkat "Dneska nechci hrát."


To se  s Freddiem nikdy nestalo. Nikdy netrucoval ani nevyhazoval hračky z kočárku. Pracoval stále, od puberty do dospělosti. Jeho poslední převtělení do ne-zcela-dospělé postavy se bude vysílat na BBC1 na Vánoce. V Toast, adaptaci Billyho Elliota spisovatele Leeho Halla o pamětech Nigela Slatera o rodině a jídle ve West Midlands v roce 1960, Highmore hraje budoucího kulinářského spisovatele od jeho dospívání až po cateringovou vysokou školu.

Slaterova příjemná autobiografie je téměř proustovská (pozn. proustovský od slova Proust, což byl významný francouzský spisovatel), pokud nahradíte Jammieho Dodgerse (bristká sušenka) za madeleines (francouzský koláč). Film vám řekne, skrze vaření a cukrářskou éru, příběh předčasné smrti jeho matky a převzetí rodinného domu do rukou uklizečky - a brzy i jeho nevlastní matky - nepřátelské paní Potter. Je to ne-tolik-ztracený svět, svět plný retro-šik potravin - salátových krémů, červené řepy v octě, Angel Delight (druh přáškového dezertu), Spangles, šuměnkového pití a Caramac tyčinek (karamelové tyčinky od Nestlé).

Hraní posedlé paní Potter, leštění a vaření je její cesta do manželské postele, bylo svěřeno Heleně Bonham Carter - toto je potřetí, co ztvárnila Freddieho matku. "Tentokrát je to moje nevlastní maminka," opravuje mne Highmore, který si zahrál po boku Bonham Carter v jeho debutovém filmu Drsný holky v sedmi letech, a znovu ve filmu Karlík a továrna na čokoládu. "Je to velmi vtipné, projít si svůj život s ní tak často jako s vaší maminkou. Tentokrát je ošklivá nevlastní matka. Byla to trochu změna. Samozřejmě, když se vám s někým tak dobře pracuje a máte ho rádi a potom k němu máte mít odpor na scéně..."

Bonham Carther patří do "spletité sítě pro" Highmora. Herečka je vdaná za Tima Burtona, který obsadil Highmora do role Karlíka... na doporučení Johnnyho Deppa, který si s Highmorem zahrál ve filmu Hledání Země Nezemě. "Doporučil mne, ano; možná že ho nějak ovlivnil," říká Highmore. "Lidé si o Johnnym Deppovi vytvořili obraz jakési divné pirátské postavy. Ve skutečnosti je neuvěřitelně milý... jeden z nejmilejších lidí, se kterými jsem se kdy setkal. Setkáváme se vždy, když jsme ve stejné zemi."

Za Highmorovo neovlivnění celebritami a celým show businessem může jeho rodina. Jeho otec, Edward, je herec známý pro své role v BCC filmu Dynasty a The Thatcherite soap Howard's Way, zatímco jeho matka, Sue Latimer, je agent, mezi jehož klienty patří Imelda Staunton a sám Harry Potter, Daniel Radcliffe. "Je jen o několik let starší než já, ale naše rodiny se znají po celé věky, nikoliv jen prostřednictvím herectví," říká Highmore. "Ještě předtím, než jsme - Dan a já - dokončili první film, tak jsme si spolu hráli na pláži. Myslím, že jsou někde naše společné fotky. Takže je to legrační, že jsme vyrostli a oba jsme skončili u herectví."

"Je velmi příjemné, mít svou mamku jako agenta," dodává. "Vždycky víte, že pro vás udělá to nejlepší. A všechny role, které jsem vzal, byly vždy rodinným rozhodnutím. To by se mohlo změnit, teď když odcházím z domova. Ale předtím by to postihlo celou rodinu: mého bratra, mojí maminku a tatínka - my všichni bychom o tom nejdříve diskutovali. Nebylo to jenom o tom, co jsem chtěl dělat já, protože jsem byl například na čtyři měsíce pryč v Montrealu, pro film Kronika rodu Spiderwicků [fantasy z roku 2008, ve které si Highmore zahrál dvojčata], to ovlivnilo celou rodinu. Můj táta jezdí obvykle se mnou a má maminka obvykle zůstává s mým bratrem, takže je to poměrně dlouhá doba, kdy je rodina rozdělená."

Opravdu, Highmorovi jsou "semknutá" rodina - sdílejí rodinnou pernamentku na Arsenal - ale středem pozornosti je pevně jeho starší bratr, je 15 letý Bertie Highmore aspoň trošičku, no, žárlivý? "Ne, on je velmi spokojený, hraje fotbal, zabývá se hudbou, hraje na klavír a housle," říká starší Highmore. "On je až moc šťastný, než aby se do tohohle všeho zapojil. To je ta nejlepší věc, to že on akceptuje a podporuje mne v tom, co dělám - to on nemusí dělat, což je podle mě skvělé. Dělá si své vlastní věci."

Ve skutečnosti Bertie a Freddie debutovali spolu - ve filmu Drsný holky - ale od té doby hrál jenom Freddie malé role v televizních dramatech jako Happy Birthday, Shakespeare; I saw you a Jack & the Beanstalk: The Real Story, ve kterém si zahrál po boku svého otce. "Myslím, že to bylo domluvené přes přátelé. Oni řekli 'Je tu malá role pro chlapce, který by šel se svým otcem; myslíš, že by Freddie chtěl odpoledne přijít?' Začalo to nějak takhle," mluví o tom, jak je to v práci normálně.

Věci se staly vážnější s filmem Hledání Země Nezemě. Příběh o přáteství J.M. Barrieho s rodinou, která inspirovala Petra Pana, to byl mezinárodní hit a 12 letý Highmore měl brečící návštěvníky kin po celém světě a předavači cen vyčkávali, aby ho mohli uctívat.

"To bylo před nějakou dobou," říká teď, jako by to bylo před hrozně dlouho dobou a ne jenom před 6 lety. "Myslím, že Hledání Země Nezemě byl velký zlom. Rozhodně to udělalo věci snazší. Vyšel dva roky poté, co jsme ho natočili, takže tam byla tato přestávka a myslím, že to možná taky pomohlo."

Mezitím mladý Freddie pracoval na svém vzdělání - na základní škole v Hampstead Garden Suburb v severním Londýně, pak na soukromé Highgate škole. "Chodil jsem na tu samou [střední] školu celou dobu," říká. "Bylo hezké mít stejné kamarády. Trávíte každý rok několik měsíců pryč, ale když se vrátíte, tak byste byli radči se stejnými lidmi jako předtím, než abyste se seznamovali s někým novým. Oni vás opravdu nevidí odlišně; je to jako byste odjel na dovolenou, nebo tak něco."

Highmore byl pilný student, ne jako postava, kterou hraje v dalším filmu Homework, který byl natočen dříve v tomto roce v New Yorku, kde se dělil o pronajatý apartmá s otcem. ("Měli jsme vařená jídla, místo hotelového servisu, což bylo úžasné," říká se sentimentem, který by se dal očekávat u lidí jeho věku.) V tomto dramatu o dospívání společně s Emmou Roberts (neteř Julie Roberts) hraje Highmore středoškolského flákače, který se náhodou spřátelí s dívkou, kterou dlouho a tajně obdivoval. "Mělo by to být úplně jiné, než ostatní věci, které jsem kdy dělal. Takže jsem z toho nadšený," říká. "Je to určitě pro vyspělejší publikum."

Taky byl v jižní Africe, kde natáčel film Master Harold... and the Boys, drama odehrávající se v době Apartheidu, společně s Vingem Rhamesem. Potom je tady taky malá záležitost s univerzitou. Highmore si vedl dost dobře - na A - na to, aby se dostal na Cambridge. Zrovna je blízko konce svého prvního období studia španělštiny a arabštiny na Emmanuelské koleji. Předpovídá možné problémy se školou, kvůli natáčení?

"Nejsem si jistý, jak vezmou to, že často odjíždím," říká. "Ale učitelé, které mám na předměty, které teď dělám - španělštinu a arabštinu - nebudou moci protestovat, když v některých zemích budu mluvit těmito jazyky. A prázdniny se zdají neuvěřitelně dlouhé. I se školou jsem byl schopen naplánovat si natáčení mezi prázdniny. Myslím si, že hlavní věc, o kterou se zajímají je, jestli budu schopný nezmeškat příliš studia a dostávat dobré známky. Takže, ano, budu se snažit zvládnout obojí."

Poslední komentář popírá to, co Highmore řekl tento rok, což přeloženo v titulcích novin bylo "Chci přestat s herectvím". "V každém rozhovoru, který mám s novináři, se zmíní o tom, že jsem skoro skončil," říká. "To, co se pokoším, říct je to, že si nejsem úplně jistý, co bych chtěl dělat po zbytek života. Takže teď neplánuji přestat."

Některé z více přizpůsobivých dětských hvězd si vybrali buď strávit dospívání v kampusu nebo rozšířit své zájmy a možnosti vyšším vzděláním. Například z Jodie Foster, která ve 14 letech přestala hrát prostitutky, jako ve filmu Taxi Driver, se po 3 letech na Yaleu (kde excelovala v literatuře) stala vychovaná mladá dáma. Zatímco Emma Watson si vybrala jiný druh studia na Brownově univerzitě na Rhode Islandu.

"I tak strávím několik dalších let na Cambridge, a když budu mít štěstí a dostanu něco navíc, budu velmi spokojený," říká Highmore. "Potom určitě přijde čas, kdy se budu muset rozhodnout, jestli se budu i nadále věnovat herectví nebo něčemu jinému na plný úvazek."

A co vaření? Dostal Highmore od Nigela Slatera, kterého několikrát potkal při natáčení filmu Toast, nějaké tipy ohledně vaření, které využije na univerzitě? "Ne, ale myslím, že se budu muset naučit vařit, když jsem na univerzitě. Nikdy jsem nebyl dobrý kuchař. Umím něco uvařit na grilu nebo těstoviny, ale nikdy bych nedokázal sám upéct dort bez pomoci receptu. Jsem rád, když mi někdo řekne, co přesně mám udělat." Myslím, že to není špatný recept, jak se udržet ve světe show businessu.

[...]

 


Komentáře

1 Evik95 - tvé SB Evik95 - tvé SB | Web | 21. ledna 2011 v 19:20 | Reagovat

Wow! Velký obdiv! Muselo to dát hrozně moc prácek, ale já jsem to všechno přečetla a myslím, že je to skvělý!:-)
Akorát mi přijde ta věta s Johnym Deppem, ale to je určitě divné už v originále: ,,Setkáváme se vždy, když jsme ve stejné zemii." To je docela logické, že se nemůžou setkat, když jeden bude v Anglii, a druhý třeba v Austrálii.:D
Ale dozvěděla jsem se o Freddiem plno zajímavých věcí, taky bych se ráda něco víc dozvěděla o jeho bratrovi.:D

2 Sába Sába | Web | 21. ledna 2011 v 19:34 | Reagovat

Ty jo opravdu dlouhý článek. Podle mě si ho přeložila dobře. :-) Je to pěkný článek.. :-)

3 annicoolka annicoolka | Web | 21. ledna 2011 v 20:08 | Reagovat

no, tak když to lidi hodnotěj dobře, tak...jsem u toho seděla s eve a kritizovala. 8D
ale je to fakt super překlad, a co šílený práce kolem toho bylo! (hlavně jsem se hádali, kdo bude psát tou krásnou černou propiskou to, co přeložili eve a pepča) :-D  :-D

4 lovely-annehathaway lovely-annehathaway | 22. ledna 2011 v 12:37 | Reagovat

Chválím vás za překlad musel dát dost zabrat je tam soista těžkých výrazů a frází:)
Jsem ráda že jste ho ale přeložili moc se mi líbil a já teda zírám kolik jsem toho o Freddiem nevěděla:)

5 Lucka Lucka | 22. ledna 2011 v 14:55 | Reagovat

Klobouk dolů za takovýhle překlad! Muselo ti to dát zabrát x) Obdivuju tvojí ( vlastně vaší ) trpělivost :-P Je divné si uvědomit, že už je Freddie vlastně dospělý, já ho mám pořád jako dvanáctiletého klučíka který napjatě rozbaluje čokoládu a v ní najde zlatý kupon od Williho Wonky :D Já ho prostě zbožňuju :) :-P

6 Danny Danny | Web | 23. ledna 2011 v 20:46 | Reagovat

A moje spolu?účast je napsaná kde?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
pod menu